Apie Land Rover Freelander automobilį. Aprašymas, gedimai, problemos, atsiliepimai.

Lietuvoje populiarėja Land Rover Freelander. Tai keturiais ratais varomas kompaktiškas visureigis. Jis pradėtas gaminti 1997 metais, po to kai BMW investavo į šio automobilio projektą. Pirmos kartos Land Rover Freelander buvo gaminamas iki 2006 metų. Apie jį mes ir papasakosime.
Šio modelio poreikis atsirado tada, kai rinkoje pasirodė Honda CRV ir Toyota RAV4. Land Rover nusprendė sukurti kompaktišką visureigį, kuris gerai jaustųsi tiek miesto gatvėse, tiek ir bekelėje.


Land Rover Freelander


Land Rover Freelander Facelift


Honda CR-V


Toyota RAV4


Land Rover Freelander yra pirmasis Land Rover kūrinys, neturintis atskiro važiuoklės rėmo. Rėmas yra integruotas į kėbulą, kaip daugumoje šiuolaikiškų visureigių. Automobilis turi nepriklausomą pakabą ir viskozinę movą. Viskozinės movos panaudojimas leido automatizuoti procesą, kai automobilis persijungia iš priekinių varančių ratų režimo į visų keturių.


Land Rover Freelander reduktorių, pusašių bei kardaninių velenų schema


Land Rover Freelander integruoto rėmo schema


Šio automobilio pagalba Land Rover inžinieriai 1994 metais bandė būsimo Freelander važiuoklės mechanizmus


Land Rover Freelander kėbulo variantai


Freelander aprūpintas automatinio nusileidimo kontrolės sistemą (Hill Decent Control). Jame yra 16 patentuotų sprendimų, tai Land Rover Freelander padėjo išpopuliarėti. Iki 2002 metų tai buvo labiausiai Europoje parduodamas visų varomų ratų visureigis. Land Rover Freelander puikiai jaučiasi ant asfalto, o bekelėje lengvai laimi prieš savo tiesioginius konkurentus- Honda CRV ir Toyota RAV4. Land Rover Freelander sėkmingai dalyvavo Camel trophy ir G4 Challenge lenktynėse.


Land Rover Freelander Camel Trophy


Land Rover Freelander Camel Trophy


Land Rover Freelander Camel Trophy


Land Rover Freelander Camel Trophy


Iki šių dienų lenktynininkai jais važiuoja Freelander Challenge raliuose. Šio visureigio dalyvavimas sporte nereikalauja jokių esminių pakeitimų jo konstrukcijoje. Dėka stiprios važiuoklės ir sportiškų variklių jis puikiai tarnauja kaip kelyje, taip ir ralio trasoje, kas įrodo jo patikimumą bei galią.


Land Rover Freelander sportinėse varžybose


Land Rover Freelander sportinėse varžybose


Land Rover Freelander sportinėse varžybose


Land Rover Freelander sportinėse varžyboseLand Rover Freelander sportinėse varžybose


Land Rover Freelander sportinėse varžybose


Land Rover Freelander sportinėse varžybose


Land Rover Freelander sportinėse varžybose


Į Land Rover Freelander buvo montuojami įvairūs varikliai- keturių cilindrų benzininiai ir dyzeliniai bei šešių cilindrų benzininis. Pastarasis kartu su japonų gamybos Jatco automatine pavarų dėže buvo pradėtas montuoti nuo 2001 metų. Land Rover Freelander modelis su V6 varikliu buvo skirtas tiems, kas norėjo didelės galios visureigio, bet ne tokių didelių gabaritų kaip Land Rover Discovery. Visi keturių ir šešių cilindrų benzininiai varikliai yra Rover gamybos, dyzeliniai- Rover L serijos ir BMW M47. Kuo reikėtų rūpintis turint Land Rover Freelander su benzininiu varikliu- mes aprašėme ČIA ir ČIA.

Apie automatinę Jatco JF506e transmisiją skaitykite ČIA.

Land Rover Freelander važiuoklė yra patikima. Ji nekelia dažnų rūpesčių. Yra svarbu stebėti stabdžių nusidėvėjimą ir kitus einamus dalykus.

Labai svarbu laiku keisti tepalus priekiniame bei galiniame reduktoriuose. Naudoti tik kokybišką bei tinkamą tepalą. Tepalų keitimo procedūra reikalauja tam tikros patirties ir įgūdžių.

Kartais natūraliai dėl nusidėvėjimo genda elektrinė durų dalis- elektriniai langų pakėlėjai.

Dažnai sugenda galinio numerio apšvietimas. Meistrai bando keisti lemputes ir tai nepadėda. Kalta plokštė į kurią įsidėda lemputės. Nuo vibracijų atsilaisvina kontaktų kniedės, viskas sutvarkoma litavimo būdu.

Kiti dažniausiai pasitaikantys gedimai:

  • Viskozinės movos ir jos guolių gedimai dėl nusidėvėjimo
  • Aušinimo skysčio bakelio ir jo kamščio nesandarumas
  • Salono šilumokaičio (pečiuko) ir jo ventiliatoriaus gedimas
  • Kuro purkštukai dyzeliniuose modeliuose
  • Turbokompresoriaus solenoidas, karterio garų filtras, vakuumo šlangos dyzeliniuose modeliuose
  • Galinio duslintuvo bakelio korozija

Viskozinė mova gedimo atveju turi būti tik keičiama, ji netaisoma. Ją palaikantys guoliai- tiesiog keičiami naujais.


Land Rover Freelander viskozinė mova ir atraminiai guoliai


Land Rover Freelander viskozinė mova ir atraminiai guoliai


Land Rover Freelander viskozinė mova


Viskozinės movos atraminis guolis


Land Rover Freelander aušinimo skysčio išsiplėtimo bakelis yra ypač nesėkmingo dizaino. Jis įtrūksta, išsipučia, kartais sprogsta į dvi puses. Ypač benzininiuose modeliuose, kur darbinė temperatūra yra aukštesnė. Ypač svarbu tai pastebėti laiku, nepastebėjus gręsia variklio perkaitinimas. Nauji išsiplėtimo bakeliai kainuoja nedaug, bet tai tik laikinas problemos sprendimas. Sprendžiant šią problemą iš esmės reikėtų montuoti išsiplėtimo bakelį nuo kito automobilio, pvz. Audi, Rover 25, Rover 75. Tiesa, tokiam modernizavimui reikės pagaminti bakelio tvirtinimo adapterį. Taip pat dažnai genda ir išsiplėtimo bakelio kamštis. Vienas iš paprasčiausių būdų patikrinti ar jis yra geras- esant pilnai įkaitusiam varikliui atidarius kapotą paklausykite ar jis nešnypščia.


Nesandarus išsiplėtimo bakelio kamštis, matomas aušinimo skysčio nubėgimas


Įtrūkęs išsiplėtimo bakelis


Įtrūkęs išsiplėtimo bakelis


Freelander’yje sumontuotas išsiplėtimo bakelis iš Rover 25 automobilio. Šie bakeliai yra ypač patvarūs.


Originalus Land Rover Freelander salono šilumokaitis, arba “pečiukas”, dažniausiai tarnauja apie 100.000- 120.000 km. Jis yra pagamintas iš žalvario. Nekokybiškas aušinimo skystis arba gedimai aušinimo sistemoje (aušinimo skysčio virimas) pagreitina jo gedimą. Jis tampa nebesandarus, iš jo pamažu laša aušinimo skystis. Kartais skystis laša ant ventiliatoriaus varikliuko, tokiu atvėju karšto ir šalto oro srovė tampa silpnesnė, vėliau putimas nustoja veikti visai.
Kad atlikti “pečiuko” keitimą Freelander’yje, deja, reikia išmontuoti visą panelę, centrinę konsolę, vairą bei viską kas yra panelėje. Tai yra sudėtingas darbas, kurį privalo atlikti specialistas. Nauji šilumokaičiai yra patobulinti ir pagaminti iš aliuminio.


Land Rover Freelander šilumokaičio (pečiuko) keitimo operacija


Land Rover Freelander šilumokaičio (pečiuko) keitimo operacija


Seno dizaino žalvarinis pečiukas


Naujo dizaino Freelander šilumokaitis


Dyzelinio BMW M47R variklio kuro purkštukų gedimai pasireiškia blogu užsivedimu, traukos sumažėjimu, dūmingumu. Purkštukai tikrinami ne “iš akies”, bet ant specialaus kompiuterinio stendo, kuris imituoja variklio darbą įvairiais režimais. Purkštukas, kuriam yra diagnozuotas gedimas, yra taisomas arba keičiamas jau suremontuotu.
M47R variklyje būtina keisti karterio ventiliacijos filtrą. Galima keisti naujo dizaino filtru vadinamu “Vortex”. Taip pat laikas nuo laiko reikėtų tikrinti visas vakuumo šlangeles, jos linkusios prasitrinti. M47R turbokompresoriaus solenoidas yra netoli priekinio rato, ant jo taškosi vanduo bei purvas, dėl to kartais jis būna keičiamas kartu su solenoido filtru (Land Rover Freelander turbokompresoriaus solenoidas turi išorinį oro filtrą).


BMW M47R (Freelander TD4) senas nebeveikiantis karterinių dujų filtras


Naujas BMW M47R (Freelander TD4) karterinių dujų filtras paruoštas montavimui


TD4 turbokompresoriaus solenoidas bei aktiuatorius (plačiau žinomas kaip “puslė”)


Automobilis prarado trauką. Priežastis- seni nebesandarūs vakuumo vamzdeliai


Galinio duslintuvo bakelio korozija yra visų Freelander’ių bėda. Laimei, vieną kartą pakeitus jį nauju, pagamintu iš nerūdijančio plieno, problema išsisprendžia visiems laikams.

Pasitaiko ir kosmetinių, bet nemalonių gedimų. Pavyzdžiui, pažeisti korozijos galiniai stabdžių būgnai (jų išorinė dalis) arba galinio Stop ženklo indikatoriaus laikiklio korozija. Laimei šie gedimai puikiai ir visam laikui pašalinami naudojant pažangią smėliasrovės bei miltelinio dažymo technologija.

Vaizdo įrašai iš sporto varžybų:


Apžvalgos, testai:


Land Rover Freelander savininkų atsiliepimai:

https://www.parkers.co.uk/land-rover/freelander/station-wagon-2003/owner-reviews/

https://www.cars.com/research/land_rover-freelander-2002/consumer-reviews/

Tai įdomu! Land Rover Freelander atsarginės dalys, “tiuningo” komplektai, aksesuarai ir t.t. (PDF katalogas, spauskite ČIA).